Facebook Google Plus Instagram YouTube

Vybíráte novou masivní postel? DÍL 2.

JAK VYBRAT POSTEL, ABY SE VÁM DOBŘE SPALO?

Postel jako taková nemá velký vliv na kvalitu spánku jako například kombinace matrace, roštu a nebo materiál přikrývek a polštářů. Na druhou stranu i výběrem špatné postele si můžete přivodit zdravotní problémy a nekvalitní spánek. Pokud Vám bude postel krátká a budou Vám například čouhat nohy nebo se budete mít strach otočit, abyste z ní nespadli, určitě se dobře nevyspíte.

Pro kvalitu vašeho spánku je důležitý i rozměr masivní postele z dubu.

DŮLEŽITÝ JE ROZMĚR POSTELE

Minimální délka postele by v porovnání s Vaší postavou měla být větší alespoň o 25 – 30 cm. Standardní nejpoužívanější délka postele je 200 cm. Pokud, ale měříte více než 175 cm, je lepší volit postel s prodlouženou délkou na 210 cm. Jedno lůžko by mělo mít minimální šířku 80 cm, na posteli o šířce 90 nebo 100 cm se však vyspíte mnohem pohodlněji. Dva lidé se ve skromnosti vyspí i na jeden a půl lůžku o šířce 140 cm. I zde je pro lepší a komfortnější spánek lepší volit spíše klasické dvojlůžko o šířce 160 nebo 180 cm. Při šířce 200 cm budete mít na posteli už opravdu dostatek prostoru i pro divoké otáčení. Optimální rozměry dvojlůžka jsou tedy 180 × 200, nebo ještě lépe 200 × 200 cm.

Pokud jde o ideální výšku ložné plochy tak ta je 45 až 65 cm. Obecně by neměla klesnout pod 30 cm a to z hygienických důvodů. Hygienické minimum je 25 cm. Toto minimum je stanovené kvůli proudění vzduchu, ale především kvůli víření prachu. Celková výška postele pak souvisí i s pohodlným vstáváním. Vyšší postel ocení především senioři a lidé s poruchou pohybového ústrojí. Z vyšší postele se jim, ale i Vám  bude lépe vstávat a zároveň do ní ulehat. Ženy ocení vyšší postel především z hlediska pohodlnějšího úklidu. Celkovou výšku postele pak ovlivní i Vaše výška a v neposlední řadě skladba roštu a matrace. Zde je dobré tedy vybírat postel tak, aby u ní bylo možné jednoduše změnit výšku kování pro uložení roštu a matrace.

Vysokou ložnou plochu ocení především starší lidé. Na obrázku je postel z malajského dubu.

DEJTE SI POZOR

Postel může a nemusí mít čela u nohou nebo u hlavy. Čelo u hlavy Vás bude chránit před průvanem, budete se o něj moci opřít a polštář Vám díky němu nebude padat z postele. Pokud náhodou budete mít divoké sny, zabrání i v tom, aby jste si odřeli ruce o zeď. Čelo u nohou postele není uživatelsky tak důležité. I to však zabrání například padání peřiny. Pokud máte v ložnici málo prostoru raději se mu vyhněte, protože Vám bude překážet. Čalouněná čela u hlavy jsou vhodná například pro sledování televize či čtení knih. Jsou na rozdíl od masivních dřevěných čel pro tyto aktivity pohodlnější. Na čalounění vybírejte pak takový materiál, který se dobře čistí nebo ho lze vyprat v pračce.

Řešíte-li nedostatek úložného prostoru lze pořídit i postel s úložným prostorem. Zde se nabízí dvě varianty. Postel s vestavěným úložným prostorem a postele s tak zvanou zásuvkou či celoobvodovým boxem. Zde rozhodně doporučujeme samostatné úložné boxy a úložné zásuvky. Přes úložné boxy a zásuvky je zajištěno dostatečné proudění vzduchu pod matraci a ta má možnost přirozeně vysychat. Tím omezíte množení roztočů a plísní. Pokud máte v ložnici i dostatek prostoru mají zásuvky oproti zabudovaným boxům i tu výhodu, že není nutné pro přístup do úložného prostoru investovat do drahých výklopných roštů. Mají totiž z pravidla skrytá kolečka a box lze pohodlně z pod postele vytáhnout a opětovně zasunout.

PŘEDEVŠÍM, ALE STÁLE MĚJTE NA PAMĚTI, ŽE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE PEVNÉ SPOJENÍ BOČNIC A ČEL SAMOTNÉ POSTELE. Každý spoj bude nutné po čase znovu utáhnout a proto je samotné kování společně tvrdým masivem tou nejdůležitější věcí. Jedině tak Vám postel vydrží dlouhá léta, nebude vrzat a Vy budete klidně spát.

autor. Milan Holubička

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *